Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

MiniMax · pașaport de model

MiniMax: MiniMax M1

minimax-m1
  • Ponderi deschise
  • Licență Apache 2.0
  • 1,000,000 context
  • Lansat 2025-06-17(curatoriat)
5/27axe acoperite
General · LMArena
1,364#186 din 396
Cea mai bună percentilă
54.2Programare
Poziția în cohortă
46.4mediană 51.2

Ce spun datele

Evaluat pe 5 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai slabe axe

  • 8.7 pct — Factuality Arena (1,370)

Neuniform: 45,5 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 54.2 pct pe Programare față de 8.7 pct pe Factuality Arena.

  • Programare54.2 pct1,416Verifică →
  • General53.3 pct1,364Verifică →
  • Prompturi dificile53 pct1,381Verifică →
  • Urmarea instrucțiunilor52 pct1,346Verifică →
  • Factuality Arena8.7 pct1,370Verifică →
  • WebDev ArenaNeevaluat
  • Vision ArenaNeevaluat
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • Agent ArenaNeevaluat
  • GPQA DiamondNeevaluat
  • AIME (matematică)Neevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • SimpleQA VerifiedNeevaluat
  • ARC-AGI-2Neevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • SimpleBenchNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Folosește-l găzduit

ID de model APIminimax/minimax-m1
Lungime context1,000,000 tokeni
Ieșire maximă40,000 tokeni
Preț intrare$0.55 per 1M tokeni
Preț ieșire$2.20 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Frequency penaltyInclude reasoningMax tokensPresence penaltyReasoningRepetition penaltySeedStop sequencesTemperatureTool choiceTool callingTop-kTop-p

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"minimax/minimax-m1","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • minimax-m1 stands at 46.4 (raw mean 44.3) — measured on 5 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • minimax-m1 stands at 46.4 versus a cohort median of 51.2 across 145 models released within 180 days — below the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →