Xiaomi · pașaport de model
Xiaomi: MiMo-V2.6-Pro
mimo-v2-6-pro- Ponderi deschise
- Licență MIT
- 1.02T parametri
- 1,050,000 context
- Lansat 2026-09-21(repo HF creat)
- General · LMArena
- 1,479#24 din 396
- Cea mai bună percentilă
- 97.4Programare
- Poziția în cohortă
- 77.8mediană 60.3
Ce spun datele
Evaluat pe 8 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.
Cele mai puternice axe
- 97.4 pct — Programare (1,538)
- 95.3 pct — Factuality Arena (1,483)
- 94.9 pct — Prompturi dificile (1,504)
Neuniform: 30,7 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 97.4 pct pe Programare față de 66.7 pct pe Vision Arena.
- Programare97.4 pct1,538Verifică →
- Factuality Arena95.3 pct1,483Verifică →
- Prompturi dificile94.9 pct1,504Verifică →
- General94.2 pct1,479Verifică →
- Urmarea instrucțiunilor92.7 pct1,471Verifică →
- WebDev Arena87.8 pct1,625Verifică →
- Agent Arena76.4 pct0.040Verifică →
- Vision Arena66.7 pct1,246Verifică →
- Search ArenaNeevaluat
- Document ArenaNeevaluat
- GPQA DiamondNeevaluat
- AIME (matematică)Neevaluat
- FrontierMathNeevaluat
- SimpleQA VerifiedNeevaluat
- ARC-AGI-2Neevaluat
- Humanity's Last ExamNeevaluat
- SimpleBenchNeevaluat
- LiveBenchNeevaluat
- BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
- SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
- Terminal-Bench 4.0Neevaluat
- MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
- LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
- SWE-bench VerifiedNeevaluat
- Terminal-BenchNeevaluat
Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.
Cum îl rulezi
Rulează-l singur
Transformers
from transformers import AutoModelForCausalLM, AutoTokenizer
model_id = "XiaomiMiMo/MiMo-V2.6-Pro-RL"
tokenizer = AutoTokenizer.from_pretrained(model_id)
model = AutoModelForCausalLM.from_pretrained(model_id)Ollama
Nu sincronizăm tag-urile Ollama, așa că nu afișăm o comandă pe care nu o putem verifica — una greșită ar descărca modelul greșit. Caută în biblioteca Ollama →
Rețetele de fine-tuning Unsloth sunt specifice fiecărui model și nu le derivăm aici. Documentația Unsloth →
Folosește-l găzduit
xiaomi/mimo-v2.6-proParametri API acceptați de acest endpoint
Exemplu de cerere
curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
-H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
-H "Content-Type: application/json" \
-d '{"model":"xiaomi/mimo-v2.6-pro","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.
mimo-v2.6-pro stands at 77.8 (raw mean 88.2) — measured on 8 of 27 axes.
mimo-v2.6-pro stands at 77.8 versus a cohort median of 60.3 across 176 models released within 180 days — above the peer median.
mimo-v2.6-pro scores at percentile 97.4 on Programare.
mimo-v2.6-pro scores at percentile 95.3 on Factuality Arena.
mimo-v2.6-pro ranks between #18 and #64 across 6 built-in weightings — best under "Axat pe programare", worst under "Raționament".
Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →