Google · pașaport de model
Gemini 3 Flash
gemini-3-flash- Doar în cloud
- Licență Proprietary
- Lansat 2026-01-09(văzut prima dată pe LMArena)
- General · LMArena
- 1,473#38 din 396
- Cea mai bună percentilă
- 90.7General
- Poziția în cohortă
- 67.4mediană 55.2
Ce spun datele
Evaluat pe 8 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.
Cele mai puternice axe
- 90.7 pct — General (1,473)
- 90.4 pct — Prompturi dificile (1,493)
- 88.6 pct — Urmarea instrucțiunilor (1,458)
Neuniform: 69,6 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 90.7 pct pe General față de 21.1 pct pe Document Arena.
- General90.7 pct1,473Verifică →
- Prompturi dificile90.4 pct1,493Verifică →
- Urmarea instrucțiunilor88.6 pct1,458Verifică →
- Programare84.9 pct1,506Verifică →
- Factuality Arena83.1 pct1,468Verifică →
- Vision Arena81.3 pct1,273Verifică →
- WebDev Arena51.8 pct1,440Verifică →
- Document Arena21.1 pct1,439Verifică →
- Search ArenaNeevaluat
- Agent ArenaNeevaluat
- GPQA DiamondNeevaluat
- AIME (matematică)Neevaluat
- FrontierMathNeevaluat
- SimpleQA VerifiedNeevaluat
- ARC-AGI-2Neevaluat
- Humanity's Last ExamNeevaluat
- SimpleBenchNeevaluat
- LiveBenchNeevaluat
- BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
- SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
- Terminal-Bench 4.0Neevaluat
- MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
- LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
- SWE-bench VerifiedNeevaluat
- Terminal-BenchNeevaluat
Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.
gemini-3-flash stands at 67.4 (raw mean 74) — measured on 8 of 27 axes.
gemini-3-flash stands at 67.4 versus a cohort median of 55.2 across 116 models released within 180 days — above the peer median.
gemini-3-flash scores at percentile 90.7 on General.
gemini-3-flash scores at percentile 90.4 on Prompturi dificile.
gemini-3-flash ranks between #38 and #153 across 6 built-in weightings — best under "Conversație pe primul loc", worst under "Toate sursele".
Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →