Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

DeepSeek · pașaport de model

DeepSeek: DeepSeek V4 Pro 0813

deepseek-v4-pro-0813
  • Ponderi deschise
  • 1.65T parametri
  • 1,048,576 context
  • Lansat 2026-08-13(repo HF creat)
4/27axe acoperite
Cea mai bună percentilă
89.5AIME (matematică)
Poziția în cohortă
67.3mediană 59.8

Ce spun datele

Evaluat pe 4 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai puternice axe

  • 89.5 pct — AIME (matematică) (98.6%)
  • 88.7 pct — GPQA Diamond (91.7%)

Neuniform: 19,8 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 89.5 pct pe AIME (matematică) față de 69.7 pct pe ARC-AGI-2.

  • AIME (matematică)89.5 pct98.6%Verifică →
  • GPQA Diamond88.7 pct91.7%Verifică →
  • SimpleQA Verified73.2 pct52.9%Verifică →
  • ARC-AGI-269.7 pct61.3%Verifică →
  • GeneralNeevaluat
  • WebDev ArenaNeevaluat
  • Vision ArenaNeevaluat
  • Factuality ArenaNeevaluat
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • Agent ArenaNeevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • SimpleBenchNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat
  • ProgramareNeevaluat
  • Urmarea instrucțiunilorNeevaluat
  • Prompturi dificileNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Rulează-l singur

Parametri1.65T
ArhitecturăDeepseekV4ForCausalLM

Transformers

from transformers import AutoModelForCausalLM, AutoTokenizer

model_id = "deepseek-ai/DeepSeek-V4-Pro-0813"
tokenizer = AutoTokenizer.from_pretrained(model_id)
model = AutoModelForCausalLM.from_pretrained(model_id)

Ollama

Nu sincronizăm tag-urile Ollama, așa că nu afișăm o comandă pe care nu o putem verifica — una greșită ar descărca modelul greșit. Caută în biblioteca Ollama →

Rețetele de fine-tuning Unsloth sunt specifice fiecărui model și nu le derivăm aici. Documentația Unsloth →

Folosește-l găzduit

ID de model APIdeepseek/deepseek-v4-pro-0813
Lungime context1,048,576 tokeni
Ieșire maximă384,000 tokeni
Preț intrare$0.66 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.02 per 1M tokeni
Preț ieșire$1.98 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Frequency penaltyInclude reasoningLogit biasLogprobsMax tokensMin-pPresence penaltyReasoningReasoning effortRepetition penaltyResponse formatSeedStop sequencesStructured outputsTemperatureTool choiceTool callingTop-kTop logprobsTop-p

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"deepseek/deepseek-v4-pro-0813","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • deepseek-v4-pro-0813 stands at 67.3 (raw mean 80.3) — measured on 4 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • deepseek-v4-pro-0813 stands at 67.3 versus a cohort median of 59.8 across 188 models released within 180 days — above the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →