Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

DeepSeek · pașaport de model

DeepSeek: DeepSeek V4 Pro 0813

deepseek-v4-pro
  • Ponderi deschise
  • Licență MIT
  • 1.65T parametri
  • 1,048,576 context
  • Lansat 2026-08-13(din numele modelului)
13/27axe acoperite
General · LMArena
1,465#49 din 396
Cea mai bună percentilă
88.9Urmarea instrucțiunilor
Poziția în cohortă
72.0mediană 59.8

Ce spun datele

Evaluat pe 13 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai puternice axe

  • 88.9 pct — Urmarea instrucțiunilor (1,461)
  • 87.9 pct — General (1,465)
  • 86.6 pct — Prompturi dificile (1,483)

Neuniform: 43,4 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 88.9 pct pe Urmarea instrucțiunilor față de 45.5 pct pe Agent Arena.

  • Urmarea instrucțiunilor88.9 pct1,461Verifică →
  • General87.9 pct1,465Verifică →
  • Prompturi dificile86.6 pct1,483Verifică →
  • GPQA Diamond86.4 pct90.9%Verifică →
  • LiveBench85.9 pct71.6%Verifică →
  • Programare84.7 pct1,505Verifică →
  • SWE-bench Verified84.4 pct77.6%Verifică →
  • AIME (matematică)83.5 pct96.7%Verifică →
  • WebDev Arena79.1 pct1,582Verifică →
  • Factuality Arena70.9 pct1,455Verifică →
  • Halucinații HHEM (Vectara)59 pct91.4%Verifică →
  • SimpleQA Verified58.5 pct47.0%Verifică →
  • Agent Arena45.5 pct0.004Verifică →
  • Vision ArenaNeevaluat
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • ARC-AGI-2Neevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • SimpleBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Rulează-l singur

Parametri1.65T
ArhitecturăDeepseekV4ForCausalLM
LicențăMIT

Transformers

from transformers import AutoModelForCausalLM, AutoTokenizer

model_id = "deepseek-ai/DeepSeek-V4-Pro-0813"
tokenizer = AutoTokenizer.from_pretrained(model_id)
model = AutoModelForCausalLM.from_pretrained(model_id)

Ollama

Nu sincronizăm tag-urile Ollama, așa că nu afișăm o comandă pe care nu o putem verifica — una greșită ar descărca modelul greșit. Caută în biblioteca Ollama →

Rețetele de fine-tuning Unsloth sunt specifice fiecărui model și nu le derivăm aici. Documentația Unsloth →

Folosește-l găzduit

ID de model APIdeepseek/deepseek-v4-pro-0813
Lungime context1,048,576 tokeni
Ieșire maximă384,000 tokeni
Preț intrare$0.66 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.02 per 1M tokeni
Preț ieșire$1.98 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Frequency penaltyInclude reasoningLogit biasLogprobsMax tokensMin-pPresence penaltyReasoningReasoning effortRepetition penaltyResponse formatSeedStop sequencesStructured outputsTemperatureTool choiceTool callingTop-kTop logprobsTop-p

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"deepseek/deepseek-v4-pro-0813","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • deepseek-v4-pro-high-20260813 stands at 72 (raw mean 77) — measured on 13 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • deepseek-v4-pro-high-20260813 stands at 72 versus a cohort median of 59.8 across 188 models released within 180 days — above the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →