DeepSeek · pașaport de model
DeepSeek: DeepSeek V4 Pro 0813
deepseek-v4-pro- Ponderi deschise
- Licență MIT
- 1.65T parametri
- 1,048,576 context
- Lansat 2026-08-13(din numele modelului)
- General · LMArena
- 1,465#49 din 396
- Cea mai bună percentilă
- 88.9Urmarea instrucțiunilor
- Poziția în cohortă
- 72.0mediană 59.8
Ce spun datele
Evaluat pe 13 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.
Cele mai puternice axe
- 88.9 pct — Urmarea instrucțiunilor (1,461)
- 87.9 pct — General (1,465)
- 86.6 pct — Prompturi dificile (1,483)
Neuniform: 43,4 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 88.9 pct pe Urmarea instrucțiunilor față de 45.5 pct pe Agent Arena.
- Urmarea instrucțiunilor88.9 pct1,461Verifică →
- General87.9 pct1,465Verifică →
- Prompturi dificile86.6 pct1,483Verifică →
- GPQA Diamond86.4 pct90.9%Verifică →
- LiveBench85.9 pct71.6%Verifică →
- Programare84.7 pct1,505Verifică →
- SWE-bench Verified84.4 pct77.6%Verifică →
- AIME (matematică)83.5 pct96.7%Verifică →
- WebDev Arena79.1 pct1,582Verifică →
- Factuality Arena70.9 pct1,455Verifică →
- Halucinații HHEM (Vectara)59 pct91.4%Verifică →
- SimpleQA Verified58.5 pct47.0%Verifică →
- Agent Arena45.5 pct0.004Verifică →
- Vision ArenaNeevaluat
- Search ArenaNeevaluat
- Document ArenaNeevaluat
- FrontierMathNeevaluat
- ARC-AGI-2Neevaluat
- Humanity's Last ExamNeevaluat
- SimpleBenchNeevaluat
- BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
- SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
- Terminal-Bench 4.0Neevaluat
- MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
- LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- Terminal-BenchNeevaluat
Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.
Cum îl rulezi
Rulează-l singur
Transformers
from transformers import AutoModelForCausalLM, AutoTokenizer
model_id = "deepseek-ai/DeepSeek-V4-Pro-0813"
tokenizer = AutoTokenizer.from_pretrained(model_id)
model = AutoModelForCausalLM.from_pretrained(model_id)Ollama
Nu sincronizăm tag-urile Ollama, așa că nu afișăm o comandă pe care nu o putem verifica — una greșită ar descărca modelul greșit. Caută în biblioteca Ollama →
Rețetele de fine-tuning Unsloth sunt specifice fiecărui model și nu le derivăm aici. Documentația Unsloth →
Folosește-l găzduit
deepseek/deepseek-v4-pro-0813Parametri API acceptați de acest endpoint
Exemplu de cerere
curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
-H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
-H "Content-Type: application/json" \
-d '{"model":"deepseek/deepseek-v4-pro-0813","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.
deepseek-v4-pro-high-20260813 stands at 72 (raw mean 77) — measured on 13 of 27 axes.
deepseek-v4-pro-high-20260813 stands at 72 versus a cohort median of 59.8 across 188 models released within 180 days — above the peer median.
deepseek-v4-pro-high-20260813 scores at percentile 88.9 on Urmarea instrucțiunilor.
deepseek-v4-pro-high-20260813 scores at percentile 87.9 on General.
deepseek-v4-pro-high-20260813 ranks between #17 and #54 across 6 built-in weightings — best under "Universal", worst under "Toate sursele".
Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →