Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

Anthropic · pașaport de model

Claude Opus 4 5 20251101 High 32k

claude-opus-4-5-20251101-high-32k
  • Doar în cloud
  • Licență Proprietary
  • Lansat 2025-11-01(din numele modelului)
6/27axe acoperite
General · LMArena
1,474#36 din 396
Cea mai bună percentilă
96.5Urmarea instrucțiunilor
Poziția în cohortă
73.5mediană 53.5

Ce spun datele

Evaluat pe 6 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai puternice axe

  • 96.5 pct — Urmarea instrucțiunilor (1,484)
  • 95.7 pct — Programare (1,531)
  • 92.9 pct — Prompturi dificile (1,501)

Neuniform: 36,1 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 96.5 pct pe Urmarea instrucțiunilor față de 60.4 pct pe WebDev Arena.

  • Urmarea instrucțiunilor96.5 pct1,484Verifică →
  • Programare95.7 pct1,531Verifică →
  • Prompturi dificile92.9 pct1,501Verifică →
  • General91.2 pct1,474Verifică →
  • Factuality Arena75 pct1,459Verifică →
  • WebDev Arena60.4 pct1,493Verifică →
  • Vision ArenaNeevaluat
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • Agent ArenaNeevaluat
  • GPQA DiamondNeevaluat
  • AIME (matematică)Neevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • SimpleQA VerifiedNeevaluat
  • ARC-AGI-2Neevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • SimpleBenchNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

  • claude-opus-4-5-20251101-high-32k stands at 73.5 (raw mean 85.3) — measured on 6 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • claude-opus-4-5-20251101-high-32k stands at 73.5 versus a cohort median of 53.5 across 133 models released within 180 days — above the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →