Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

Upstage · pașaport de model

Upstage: Solar Pro 4

solar-pro4
  • Doar în cloud
  • Licență Proprietary
  • 524,288 context
  • Lansat 2025-04-04(curatoriat)
6/27axe acoperite
General · LMArena
1,386#169 din 396
Cea mai bună percentilă
69.1Programare
Poziția în cohortă
49.8mediană 47.8

Ce spun datele

Evaluat pe 6 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Neuniform: 47 de puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 69.1 pct pe Programare față de 22.1 pct pe Factuality Arena.

  • Programare69.1 pct1,463Verifică →
  • Prompturi dificile59.1 pct1,409Verifică →
  • Urmarea instrucțiunilor58.8 pct1,378Verifică →
  • General57.6 pct1,386Verifică →
  • WebDev Arena31.7 pct1,371Verifică →
  • Factuality Arena22.1 pct1,412Verifică →
  • Vision ArenaNeevaluat
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • Agent ArenaNeevaluat
  • GPQA DiamondNeevaluat
  • AIME (matematică)Neevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • SimpleQA VerifiedNeevaluat
  • ARC-AGI-2Neevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • SimpleBenchNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Folosește-l găzduit

ID de model APIupstage/solar-pro4
Lungime context524,288 tokeni
Ieșire maximă131,072 tokeni
Preț intrare$0.09 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.02 per 1M tokeni
Preț ieșire$0.36 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Frequency penaltyInclude reasoningMax tokensParallel Tool CallsPresence penaltyReasoningReasoning effortResponse formatStructured outputsTemperatureTool choiceTool callingTop-p

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"upstage/solar-pro4","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • solar-pro4 stands at 49.8 (raw mean 49.7) — measured on 6 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • solar-pro4 stands at 49.8 versus a cohort median of 47.8 across 151 models released within 180 days — above the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →