Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

Meta · pașaport de model

Meta: Muse Spark 1.2

muse-spark-1-2
  • Doar în cloud
  • Licență Proprietary
  • 1,048,576 context
  • Lansat 2026-10-09(văzut prima dată pe LMArena)
10/27axe acoperite
General · LMArena
1,493#10 din 396
Cea mai bună percentilă
98.0Programare
Poziția în cohortă
75.7mediană 60.6

Ce spun datele

Evaluat pe 10 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai puternice axe

  • 98 pct — Programare (1,539)
  • 97.7 pct — General (1,493)
  • 96.7 pct — Prompturi dificile (1,511)

Neuniform: 81,6 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 98 pct pe Programare față de 16.4 pct pe Agent Arena.

  • Programare98 pct1,539Verifică →
  • General97.7 pct1,493Verifică →
  • Prompturi dificile96.7 pct1,511Verifică →
  • Vision Arena95.3 pct1,293Verifică →
  • Factuality Arena93.6 pct1,481Verifică →
  • Urmarea instrucțiunilor92.4 pct1,471Verifică →
  • SimpleBench92 pct74.5%Verifică →
  • SimpleQA Verified81.7 pct60.3%Verifică →
  • WebDev Arena70.5 pct1,534Verifică →
  • Agent Arena16.4 pct-0.064Verifică →
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • GPQA DiamondNeevaluat
  • AIME (matematică)Neevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • ARC-AGI-2Neevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Folosește-l găzduit

ID de model APImeta/muse-spark-1.2
Lungime context1,048,576 tokeni
Ieșire maximă943,718 tokeni
Acceptătext, image, video, file
Preț intrare$1.25 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.15 per 1M tokeni
Preț ieșire$4.25 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Include reasoningMax tokensReasoningReasoning effortRepetition penaltyResponse formatStructured outputsTemperatureTool choiceTool callingTop-kTop-p

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"meta/muse-spark-1.2","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • Muse Spark 1.2 (xHigh) stands at 75.7 (raw mean 83.4) — measured on 10 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • Muse Spark 1.2 (xHigh) stands at 75.7 versus a cohort median of 60.6 across 171 models released within 180 days — above the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →