Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

MiniMax · pașaport de model

MiniMax: MiniMax M3

minimax-m3
  • Ponderi deschise
  • Licență MiniMax Community License
  • 427.0B parametri
  • 1,048,576 context
  • Lansat 2026-06-02(repo HF creat)
14/27axe acoperite
General · LMArena
1,441#86 din 396
Cea mai bună percentilă
99.4IFBench (Artificial Analysis)
Poziția în cohortă
59.8mediană 59.3

Ce spun datele

Evaluat pe 14 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai puternice axe

  • 99.4 pct — IFBench (Artificial Analysis) (82.9%)
  • 86.4 pct — GPQA Diamond (90.9%)

Cele mai slabe axe

  • 10.9 pct — Agent Arena (-0.079)

Neuniform: 88,5 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 99.4 pct pe IFBench (Artificial Analysis) față de 10.9 pct pe Agent Arena.

  • IFBench (Artificial Analysis)99.4 pct82.9%Verifică →
  • GPQA Diamond86.4 pct90.9%Verifică →
  • Programare80.3 pct1,497Verifică →
  • Urmarea instrucțiunilor80.3 pct1,435Verifică →
  • Prompturi dificile80.1 pct1,464Verifică →
  • General78.5 pct1,441Verifică →
  • LiveBench76.3 pct67.3%Verifică →
  • Vision Arena60.7 pct1,236Verifică →
  • WebDev Arena59 pct1,482Verifică →
  • AIME (matematică)52.5 pct71.1%Verifică →
  • Factuality Arena45.3 pct1,435Verifică →
  • SimpleBench41.4 pct45.8%Verifică →
  • Document Arena15.8 pct1,433Verifică →
  • Agent Arena10.9 pct-0.079Verifică →
  • Search ArenaNeevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • SimpleQA VerifiedNeevaluat
  • ARC-AGI-2Neevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Rulează-l singur

Parametri427.0B
ArhitecturăMiniMaxM3SparseForConditionalGeneration
LicențăMiniMax Community License

Transformers

from transformers import AutoModelForCausalLM, AutoTokenizer

model_id = "MiniMaxAI/Minimax-M3"
tokenizer = AutoTokenizer.from_pretrained(model_id)
model = AutoModelForCausalLM.from_pretrained(model_id)

Ollama

Nu sincronizăm tag-urile Ollama, așa că nu afișăm o comandă pe care nu o putem verifica — una greșită ar descărca modelul greșit. Caută în biblioteca Ollama →

Rețetele de fine-tuning Unsloth sunt specifice fiecărui model și nu le derivăm aici. Documentația Unsloth →

Folosește-l găzduit

ID de model APIminimax/minimax-m3
Lungime context1,048,576 tokeni
Ieșire maximă512,000 tokeni
Acceptătext, image, video
Preț intrare$0.30 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.06 per 1M tokeni
Preț ieșire$1.20 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Frequency penaltyInclude reasoningLogit biasLogprobsMax tokensMin-pPresence penaltyReasoningRepetition penaltyResponse formatSeedStop sequencesStructured outputsTemperatureTool choiceTool callingTop-kTop logprobsTop-p

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"minimax/minimax-m3","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • minimax-m3 stands at 59.8 (raw mean 61.9) — measured on 14 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • minimax-m3 stands at 59.8 versus a cohort median of 59.3 across 212 models released within 180 days — above the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →