Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

Moonshot · pașaport de model

MoonshotAI: Kimi K3

kimi-k3
  • Ponderi deschise
  • Licență Kimi K3 license
  • 2.78T parametri
  • 1,048,576 context
  • Lansat 2026-06-13(repo HF creat)
12/27axe acoperite
General · LMArena
1,487#15 din 396
Cea mai bună percentilă
98.0Prompturi dificile
Poziția în cohortă
77.3mediană 59.8

Ce spun datele

Evaluat pe 12 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai puternice axe

  • 98 pct — Prompturi dificile (1,516)
  • 97.7 pct — Programare (1,538)
  • 97.2 pct — Urmarea instrucțiunilor (1,488)

Neuniform: 41,6 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 98 pct pe Prompturi dificile față de 56.4 pct pe Agent Arena.

  • Prompturi dificile98 pct1,516Verifică →
  • Programare97.7 pct1,538Verifică →
  • Urmarea instrucțiunilor97.2 pct1,488Verifică →
  • General96.5 pct1,487Verifică →
  • WebDev Arena92.1 pct1,655Verifică →
  • GPQA Diamond91.9 pct93.1%Verifică →
  • Factuality Arena86 pct1,471Verifică →
  • AIME (matematică)84.5 pct97.2%Verifică →
  • SimpleBench72.4 pct60.7%Verifică →
  • SimpleQA Verified69.5 pct50.6%Verifică →
  • ARC-AGI-267.4 pct60.4%Verifică →
  • Agent Arena56.4 pct0.019Verifică →
  • Vision ArenaNeevaluat
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Rulează-l singur

Parametri2.78T
ArhitecturăKimiK3ForConditionalGeneration
LicențăKimi K3 license

Transformers

from transformers import AutoModelForCausalLM, AutoTokenizer

model_id = "moonshotai/Kimi-K3"
tokenizer = AutoTokenizer.from_pretrained(model_id)
model = AutoModelForCausalLM.from_pretrained(model_id)

Ollama

Nu sincronizăm tag-urile Ollama, așa că nu afișăm o comandă pe care nu o putem verifica — una greșită ar descărca modelul greșit. Caută în biblioteca Ollama →

Rețetele de fine-tuning Unsloth sunt specifice fiecărui model și nu le derivăm aici. Documentația Unsloth →

Folosește-l găzduit

ID de model APImoonshotai/kimi-k3
Lungime context1,048,576 tokeni
Ieșire maximă943,718 tokeni
Acceptătext, image, video
Preț intrare$0.30 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.21 per 1M tokeni
Preț ieșire$11.94 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Frequency penaltyInclude reasoningLogit biasLogprobsMax tokensMin-pPresence penaltyReasoningReasoning effortRepetition penaltyResponse formatSeedStop sequencesStructured outputsTemperatureTool choiceTool callingTop-kTop logprobsTop-p

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"moonshotai/kimi-k3","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • Kimi K3 (Max) stands at 77.3 (raw mean 84.1) — measured on 12 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • Kimi K3 (Max) stands at 77.3 versus a cohort median of 59.8 across 205 models released within 180 days — above the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →