Thinky · pașaport de model
Thinking Machines: Inkling Small
inkling-small- Ponderi deschise
- Licență Apache 2.0
- 266.0B parametri
- 524,288 context
- Lansat 2026-07-27(repo HF creat)
- General · LMArena
- 1,404#143 din 396
- Cea mai bună percentilă
- 77.4GPQA Diamond
- Poziția în cohortă
- 51.2mediană 59.9
Ce spun datele
Evaluat pe 12 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.
Cele mai slabe axe
- 3.6 pct — Agent Arena (-0.147)
- 13.4 pct — SimpleQA Verified (19.1%)
Neuniform: 73,8 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 77.4 pct pe GPQA Diamond față de 3.6 pct pe Agent Arena.
- GPQA Diamond77.4 pct88.5%Verifică →
- Programare72.4 pct1,473Verifică →
- AIME (matematică)71.5 pct90.0%Verifică →
- Prompturi dificile64.9 pct1,426Verifică →
- General64.1 pct1,404Verifică →
- Urmarea instrucțiunilor63.6 pct1,394Verifică →
- ARC-AGI-258.4 pct40.1%Verifică →
- Vision Arena50 pct1,208Verifică →
- WebDev Arena42.4 pct1,409Verifică →
- Factuality Arena35.5 pct1,424Verifică →
- SimpleQA Verified13.4 pct19.1%Verifică →
- Agent Arena3.6 pct-0.147Verifică →
- Search ArenaNeevaluat
- Document ArenaNeevaluat
- FrontierMathNeevaluat
- Humanity's Last ExamNeevaluat
- SimpleBenchNeevaluat
- LiveBenchNeevaluat
- BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
- SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
- Terminal-Bench 4.0Neevaluat
- MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
- LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
- SWE-bench VerifiedNeevaluat
- Terminal-BenchNeevaluat
Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.
Cum îl rulezi
Rulează-l singur
Transformers
from transformers import AutoModelForCausalLM, AutoTokenizer
model_id = "thinkingmachines/Inkling-Small"
tokenizer = AutoTokenizer.from_pretrained(model_id)
model = AutoModelForCausalLM.from_pretrained(model_id)Ollama
Nu sincronizăm tag-urile Ollama, așa că nu afișăm o comandă pe care nu o putem verifica — una greșită ar descărca modelul greșit. Caută în biblioteca Ollama →
Rețetele de fine-tuning Unsloth sunt specifice fiecărui model și nu le derivăm aici. Documentația Unsloth →
Folosește-l găzduit
thinkingmachines/inkling-smallParametri API acceptați de acest endpoint
Exemplu de cerere
curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
-H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
-H "Content-Type: application/json" \
-d '{"model":"thinkingmachines/inkling-small","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.
Inkling Small stands at 51.2 (raw mean 51.4) — measured on 12 of 27 axes.
Inkling Small stands at 51.2 versus a cohort median of 59.9 across 195 models released within 180 days — below the peer median.
Inkling Small scores at percentile 3.6 on Agent Arena.
Inkling Small scores at percentile 13.4 on SimpleQA Verified.
Inkling Small ranks between #65 and #514 across 6 built-in weightings — best under "Raționament", worst under "Toate sursele".
Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →