Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

Thinky · pașaport de model

Thinking Machines: Inkling Small

inkling-small
  • Ponderi deschise
  • Licență Apache 2.0
  • 266.0B parametri
  • 524,288 context
  • Lansat 2026-07-27(repo HF creat)
12/27axe acoperite
General · LMArena
1,404#143 din 396
Cea mai bună percentilă
77.4GPQA Diamond
Poziția în cohortă
51.2mediană 59.9

Ce spun datele

Evaluat pe 12 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai slabe axe

  • 3.6 pct — Agent Arena (-0.147)
  • 13.4 pct — SimpleQA Verified (19.1%)

Neuniform: 73,8 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 77.4 pct pe GPQA Diamond față de 3.6 pct pe Agent Arena.

  • GPQA Diamond77.4 pct88.5%Verifică →
  • Programare72.4 pct1,473Verifică →
  • AIME (matematică)71.5 pct90.0%Verifică →
  • Prompturi dificile64.9 pct1,426Verifică →
  • General64.1 pct1,404Verifică →
  • Urmarea instrucțiunilor63.6 pct1,394Verifică →
  • ARC-AGI-258.4 pct40.1%Verifică →
  • Vision Arena50 pct1,208Verifică →
  • WebDev Arena42.4 pct1,409Verifică →
  • Factuality Arena35.5 pct1,424Verifică →
  • SimpleQA Verified13.4 pct19.1%Verifică →
  • Agent Arena3.6 pct-0.147Verifică →
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • SimpleBenchNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Rulează-l singur

Parametri266.0B
ArhitecturăInklingForConditionalGeneration
LicențăApache 2.0

Transformers

from transformers import AutoModelForCausalLM, AutoTokenizer

model_id = "thinkingmachines/Inkling-Small"
tokenizer = AutoTokenizer.from_pretrained(model_id)
model = AutoModelForCausalLM.from_pretrained(model_id)

Ollama

Nu sincronizăm tag-urile Ollama, așa că nu afișăm o comandă pe care nu o putem verifica — una greșită ar descărca modelul greșit. Caută în biblioteca Ollama →

Rețetele de fine-tuning Unsloth sunt specifice fiecărui model și nu le derivăm aici. Documentația Unsloth →

Folosește-l găzduit

ID de model APIthinkingmachines/inkling-small
Lungime context524,288 tokeni
Ieșire maximă262,144 tokeni
Acceptătext, image, audio
Preț intrare$0.45 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.10 per 1M tokeni
Preț ieșire$1.20 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Frequency penaltyInclude reasoningLogit biasMax tokensMin-pPresence penaltyReasoningReasoning effortRepetition penaltySeedStop sequencesTemperatureTool choiceTool callingTop-kTop-p

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"thinkingmachines/inkling-small","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • Inkling Small stands at 51.2 (raw mean 51.4) — measured on 12 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • Inkling Small stands at 51.2 versus a cohort median of 59.9 across 195 models released within 180 days — below the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →