OpenAI · pașaport de model
OpenAI: GPT-6 Luna
gpt-6-luna- Doar în cloud
- Licență Proprietary
- 1,050,000 context
- Lansat 2026-10-09(văzut prima dată pe LMArena)
- General · LMArena
- 1,443#81 din 396
- Cea mai bună percentilă
- 91.5AIME (matematică)
- Poziția în cohortă
- 67.3mediană 60.5
Ce spun datele
Evaluat pe 14 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.
Cele mai puternice axe
- 91.5 pct — AIME (matematică) (98.9%)
- 85.2 pct — Programare (1,506)
Neuniform: 69,8 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 91.5 pct pe AIME (matematică) față de 21.7 pct pe Terminal-Bench 4.0.
- AIME (matematică)91.5 pct98.9%Verifică →
- Programare85.2 pct1,506Verifică →
- Urmarea instrucțiunilor82.8 pct1,442Verifică →
- GPQA Diamond82.4 pct90.5%Verifică →
- Prompturi dificile81.1 pct1,466Verifică →
- General79.8 pct1,443Verifică →
- WebDev Arena78.4 pct1,582Verifică →
- Factuality Arena76.2 pct1,460Verifică →
- Search Arena71.4 pct1,209Verifică →
- Agent Arena69.1 pct0.033Verifică →
- ARC-AGI-264 pct59.3%Verifică →
- Vision Arena62.7 pct1,241Verifică →
- SimpleQA Verified47.6 pct41.4%Verifică →
- Terminal-Bench 4.021.7 pct16.4%Verifică →
- Document ArenaNeevaluat
- FrontierMathNeevaluat
- Humanity's Last ExamNeevaluat
- SimpleBenchNeevaluat
- LiveBenchNeevaluat
- BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
- SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
- MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
- LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
- SWE-bench VerifiedNeevaluat
- Terminal-BenchNeevaluat
Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.
Cum îl rulezi
Folosește-l găzduit
openai/gpt-6-lunaParametri API acceptați de acest endpoint
Exemplu de cerere
curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
-H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
-H "Content-Type: application/json" \
-d '{"model":"openai/gpt-6-luna","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.
gpt-6-luna-max stands at 67.3 (raw mean 71) — measured on 14 of 27 axes.
gpt-6-luna-max stands at 67.3 versus a cohort median of 60.5 across 172 models released within 180 days — above the peer median.
gpt-6-luna-max scores at percentile 91.5 on AIME (matematică).
gpt-6-luna-max scores at percentile 85.2 on Programare.
gpt-6-luna-max ranks between #30 and #85 across 6 built-in weightings — best under "Agentic", worst under "Toate sursele".
Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →