Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

OpenAI · pașaport de model

OpenAI: GPT-6 Luna

gpt-6-luna
  • Doar în cloud
  • Licență Proprietary
  • 1,050,000 context
  • Lansat 2026-10-09(văzut prima dată pe LMArena)
14/27axe acoperite
General · LMArena
1,443#81 din 396
Cea mai bună percentilă
91.5AIME (matematică)
Poziția în cohortă
67.3mediană 60.5

Ce spun datele

Evaluat pe 14 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai puternice axe

  • 91.5 pct — AIME (matematică) (98.9%)
  • 85.2 pct — Programare (1,506)

Neuniform: 69,8 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 91.5 pct pe AIME (matematică) față de 21.7 pct pe Terminal-Bench 4.0.

  • AIME (matematică)91.5 pct98.9%Verifică →
  • Programare85.2 pct1,506Verifică →
  • Urmarea instrucțiunilor82.8 pct1,442Verifică →
  • GPQA Diamond82.4 pct90.5%Verifică →
  • Prompturi dificile81.1 pct1,466Verifică →
  • General79.8 pct1,443Verifică →
  • WebDev Arena78.4 pct1,582Verifică →
  • Factuality Arena76.2 pct1,460Verifică →
  • Search Arena71.4 pct1,209Verifică →
  • Agent Arena69.1 pct0.033Verifică →
  • ARC-AGI-264 pct59.3%Verifică →
  • Vision Arena62.7 pct1,241Verifică →
  • SimpleQA Verified47.6 pct41.4%Verifică →
  • Terminal-Bench 4.021.7 pct16.4%Verifică →
  • Document ArenaNeevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • Humanity's Last ExamNeevaluat
  • SimpleBenchNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Folosește-l găzduit

ID de model APIopenai/gpt-6-luna
Lungime context1,050,000 tokeni
Ieșire maximă128,000 tokeni
Acceptăfile, image, text
Preț intrare$0.10 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.01 per 1M tokeni
Preț ieșire$0.50 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Include reasoningMax completion tokensMax tokensReasoningReasoning effortResponse formatSeedStructured outputsTool choiceTool callingVerbosity

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"openai/gpt-6-luna","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • gpt-6-luna-max stands at 67.3 (raw mean 71) — measured on 14 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • gpt-6-luna-max stands at 67.3 versus a cohort median of 60.5 across 172 models released within 180 days — above the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →