Google · pașaport de model
Google: Gemini 3.6 Flash
gemini-3-6-flash- Doar în cloud
- Licență Proprietary
- 1,048,576 context
- Lansat 2026-09-13(văzut prima dată pe LMArena)
- General · LMArena
- 1,483#20 din 396
- Cea mai bună percentilă
- 95.9GPQA Diamond
- Poziția în cohortă
- 72.4mediană 60.3
Ce spun datele
Evaluat pe 13 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.
Cele mai puternice axe
- 95.9 pct — GPQA Diamond (94.1%)
- 95.2 pct — General (1,483)
- 93.4 pct — Urmarea instrucțiunilor (1,472)
Neuniform: 72,3 puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 95.9 pct pe GPQA Diamond față de 23.6 pct pe Agent Arena.
- GPQA Diamond95.9 pct94.1%Verifică →
- General95.2 pct1,483Verifică →
- Urmarea instrucțiunilor93.4 pct1,472Verifică →
- Prompturi dificile93.2 pct1,501Verifică →
- Programare91 pct1,518Verifică →
- Vision Arena86.7 pct1,281Verifică →
- Factuality Arena86.6 pct1,471Verifică →
- SimpleQA Verified86.6 pct66.2%Verifică →
- AIME (matematică)78 pct94.2%Verifică →
- WebDev Arena71.2 pct1,538Verifică →
- ARC-AGI-267.4 pct60.4%Verifică →
- Document Arena39.5 pct1,453Verifică →
- Agent Arena23.6 pct-0.047Verifică →
- Search ArenaNeevaluat
- FrontierMathNeevaluat
- Humanity's Last ExamNeevaluat
- SimpleBenchNeevaluat
- LiveBenchNeevaluat
- BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
- SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
- Terminal-Bench 4.0Neevaluat
- MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
- LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
- SWE-bench VerifiedNeevaluat
- Terminal-BenchNeevaluat
Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.
Cum îl rulezi
Folosește-l găzduit
google/gemini-3.6-flashParametri API acceptați de acest endpoint
Exemplu de cerere
curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
-H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
-H "Content-Type: application/json" \
-d '{"model":"google/gemini-3.6-flash","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.
gemini-3.6-flash-high stands at 72.4 (raw mean 77.6) — measured on 13 of 27 axes.
gemini-3.6-flash-high stands at 72.4 versus a cohort median of 60.3 across 176 models released within 180 days — above the peer median.
gemini-3.6-flash-high scores at percentile 95.9 on GPQA Diamond.
gemini-3.6-flash-high scores at percentile 95.2 on General.
gemini-3.6-flash-high ranks between #16 and #95 across 6 built-in weightings — best under "Conversație pe primul loc", worst under "Agentic".
Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →