Sari la conținut

Română · beta. Traducerea a fost făcută automat și este încă în curs de revizuire. Citește pagina în engleză

Anthropic · pașaport de model

Anthropic: Claude Haiku 5.5

claude-haiku-5-5
  • Doar în cloud
  • Licență Proprietary
  • 1,000,000 context
  • Lansat 2026-10-13(văzut prima dată pe LMArena)
6/27axe acoperite
Cea mai bună percentilă
91.5AIME (matematică)
Poziția în cohortă
60.6mediană 60.8

Ce spun datele

Evaluat pe 6 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.

Cele mai puternice axe

  • 91.5 pct — AIME (matematică) (98.9%)

Neuniform: 72 de puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 91.5 pct pe AIME (matematică) față de 19.5 pct pe SimpleQA Verified.

  • AIME (matematică)91.5 pct98.9%Verifică →
  • WebDev Arena79.9 pct1,585Verifică →
  • GPQA Diamond79.6 pct89.6%Verifică →
  • Humanity's Last Exam73.9 pct30.1%Verifică →
  • Agent Arena50.9 pct0.015Verifică →
  • SimpleQA Verified19.5 pct23.8%Verifică →
  • GeneralNeevaluat
  • Vision ArenaNeevaluat
  • Factuality ArenaNeevaluat
  • Search ArenaNeevaluat
  • Document ArenaNeevaluat
  • FrontierMathNeevaluat
  • ARC-AGI-2Neevaluat
  • SimpleBenchNeevaluat
  • LiveBenchNeevaluat
  • BFCL v4 (apelare de funcții)Neevaluat
  • SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
  • Terminal-Bench 4.0Neevaluat
  • MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
  • LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
  • Halucinații HHEM (Vectara)Neevaluat
  • SWE-bench VerifiedNeevaluat
  • Terminal-BenchNeevaluat
  • ProgramareNeevaluat
  • Urmarea instrucțiunilorNeevaluat
  • Prompturi dificileNeevaluat

Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.

Cum îl rulezi

Folosește-l găzduit

ID de model APIanthropic/claude-haiku-5.5
Lungime context1,000,000 tokeni
Ieșire maximă128,000 tokeni
Acceptătext, image, file
Preț intrare$0.10 per 1M tokeni
Preț intrare din cache$0.01 per 1M tokeni
Preț ieșire$0.50 per 1M tokeni

Parametri API acceptați de acest endpoint

Include reasoningMax completion tokensMax tokensReasoningReasoning effortResponse formatStop sequencesStructured outputsTool choiceTool callingVerbosity

Exemplu de cerere

curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
  -H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -d '{"model":"anthropic/claude-haiku-5.5","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'

Vezi pe OpenRouter →

Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.

  • claude-haiku-5.5-high stands at 60.6 (raw mean 65.9) — measured on 6 of 27 axes.

    pozițieșablonVerifică →
  • claude-haiku-5.5-high stands at 60.6 versus a cohort median of 60.8 across 168 models released within 180 days — below the peer median.

    cohortășablonVerifică →

Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →