Anthropic · pașaport de model
Anthropic: Claude Haiku 4.5
claude-haiku-4-5- Doar în cloud
- Licență Proprietary
- 200,000 context
- Lansat 2025-10-15(curatoriat)
- General · LMArena
- 1,414#131 din 396
- Cea mai bună percentilă
- 93.9BFCL v4 (apelare de funcții)
- Poziția în cohortă
- 48.4mediană 53.2
Ce spun datele
Evaluat pe 16 din 27 axe urmărite. Fiecare cifră de mai jos este rezultatul publicat al modelului pe acel clasament.
Cele mai puternice axe
- 93.9 pct — BFCL v4 (apelare de funcții) (68.7%)
Cele mai slabe axe
- 7.9 pct — Document Arena (1,419)
- 9.8 pct — SimpleQA Verified (13.2%)
Neuniform: 86 de puncte de percentilă între cea mai bună și cea mai slabă axă a sa — 93.9 pct pe BFCL v4 (apelare de funcții) față de 7.9 pct pe Document Arena.
- BFCL v4 (apelare de funcții)Clasament inactiv93.9 pct68.7%Verifică →
- Programare75.4 pct1,482Verifică →
- Urmarea instrucțiunilor73 pct1,415Verifică →
- LiveBench72.9 pct65.0%Verifică →
- Prompturi dificile69.9 pct1,441Verifică →
- General67.2 pct1,414Verifică →
- GPQA Diamond52.9 pct71.2%Verifică →
- AIME (matematică)47.5 pct66.7%Verifică →
- Halucinații HHEM (Vectara)45.7 pct90.2%Verifică →
- Terminal-Bench38.6 pct35.5%Verifică →
- FrontierMath37.7 pct5.9%Verifică →
- ARC-AGI-229.2 pct4.0%Verifică →
- Factuality Arena28.5 pct1,418Verifică →
- WebDev Arena19.4 pct1,330Verifică →
- SimpleQA Verified9.8 pct13.2%Verifică →
- Document Arena7.9 pct1,419Verifică →
- Vision ArenaNeevaluat
- Search ArenaNeevaluat
- Agent ArenaNeevaluat
- Humanity's Last ExamNeevaluat
- SimpleBenchNeevaluat
- SWE-bench Verified (clasament live)Neevaluat
- Terminal-Bench 4.0Neevaluat
- MMLU-Pro (Artificial Analysis)Neevaluat
- LiveCodeBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- IFBench (Artificial Analysis)Neevaluat
- SWE-bench VerifiedNeevaluat
Percentilele reprezintă poziția modelului în populația proprie a fiecărui clasament. Axele marcate „neevaluat” nu au niciun rezultat publicat pentru acest model — este o absență a datelor, nu un scor mic.
Cum îl rulezi
Folosește-l găzduit
anthropic/claude-haiku-4.5Parametri API acceptați de acest endpoint
Exemplu de cerere
curl https://openrouter.ai/api/v1/chat/completions \
-H "Authorization: Bearer $OPENROUTER_API_KEY" \
-H "Content-Type: application/json" \
-d '{"model":"anthropic/claude-haiku-4.5","messages":[{"role":"user","content":"Hello"}]}'Identificatorii, limitele și prețurile sunt sincronizate din sursa upstream afișată mai sus. Orice câmp nesincronizat este omis complet, nu ghicit.
claude-haiku-4-5-20251001 stands at 48.4 (raw mean 48.1) — measured on 16 of 27 axes.
claude-haiku-4-5-20251001 stands at 48.4 versus a cohort median of 53.2 across 133 models released within 180 days — below the peer median.
claude-haiku-4-5-20251001 scores at percentile 93.9 on BFCL v4 (apelare de funcții).
claude-haiku-4-5-20251001 scores at percentile 7.9 on Document Arena.
claude-haiku-4-5-20251001 scores at percentile 9.8 on SimpleQA Verified.
claude-haiku-4-5-20251001 shows a 86-point percentile gap across 16 covered axes: 93.9 on BFCL v4 (apelare de funcții) versus 7.9 on Document Arena.
Fiecare afirmație este un fapt calculat din datele actuale ale clasamentului, formulat de un apel de model la temperatură scăzută și respins de o poartă de validare dacă vreun număr nu se află în rândul sursă. Cum funcționează clasamentele →